Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Bord / Lampbord 2906220



*

nr 290 6220


Lampbord

1950-tal, France & Son, Danmark


Utrop:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2003
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/12 10:59:07 1      100 kr
5/12 17:00:11 2      150 kr
7/12 12:56:03 1      ledande budet*
8/12 12:18:51 3      250 kr


  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord danmark dansk danska danskt europa france & son lampbord norden skandinavien skandinavisk
  • 6073 Lampbord
    Butlers Tray. Diameter: 65 cm, höjd: 47 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:05
  • 6633 Lampbord
    ett par, Furu, märkta KJW. Bredd: 54 cm, djup: 44 ..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:04
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:16
  • 6328 Nattygsbord
    betsad furu. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:12
  • 6072 Nattygsbord
    ett par, England, mahogny, med lådor. Bredd: 40 cm..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:34
  • 6629 Nattygsbord
    ett par, glas och mässing. Bredd: 47 cm, djup: 37 ..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:03




Ladda ner broschyr